Világsztárok Magyarországon – A Steps az 1982. évi Debreceni Jazznapokon
2012. március 02., Fazekas Csaba
Szerintem, pontosan 30 éve barátkoztunk össze Csabával. A rádiós stábból engem a hajdúszoboszlói kemping egyik faházában szállásoltak el. Oszt egyszer csak beugrottam hozzá a konyvesboltba.
A Steps –pár hónappal később már Steps Ahead- együttes koncertjén természetesen ott voltam, mert véleményem szerint az akkori idők legjobb együttese volt. Hosszú évek koncerlátogatásai alatt különbséget teszek az alkalmi világsztárok hirtelen a repülőn összeállított együttesei és az évek óta együtt játszó zenekarok között. Nos, a Steps együttes az utóbbiak közé tartozik. 1980-ban alakultak Mike Mainieri vezetésével és mire Debrecenbe értek már három óriási lemez volt a hátuk mögött. Japánban vették fel a „Step by Step”, a „Smokin in the Pit”, és a „Paradox” c. lemezüket. Az együttes állandó tagokkal koncertezett, nem (alig) voltak működésük alatt tagcserék. Mike Mainieri vibrafon, Michael Brecker tenorszaxofon, Don Grolnick billentyű, Eddie Gomez bőgő, Peter Erskine (eleinte Stve Gadd) dob. A felsorolt összeállításban a Városi Sportcsarnokban volt teltházas koncertjük. Eddie Gomezt még Bill Evans fedezte fel nagyon fiatalon, miután megjárta Paul Bley, Jim Hall és Gerry Mulligan együtteseit. Bill Evans-szal a Monterreyi Fesztiválon robbant be /Nekem most is megvan az a lemez./ és később az összes nagy világsztárral játszott pl Chick Corea, McCoy Tyner, Bennie Wallace, Jack DeJohnette stb. Természetesen magam részéről Gomezre voltam legjobban kíváncsi, végig a színpad körül ólálkodtam és figyeltem játékukat. A végén még beszédbe is elegyedtünk vele, és közelről megnézhettem és kipróbálhattam a hangszerét, amely akkor egy olasz mesterhangszer volt, ami nagyon ritkán volt az én kezemben. A vibrafon össze volt kötve egy hanggenerátorral, ami akkor nagy újdonság volt és többféle hangszint tudott kialakítani a játékával. Brecker óriási szólóival és különleges technikájával tűnt ki, akkora már a világ legjobbjának lehetett tekinteni. Peter Erskine-re is nagyon sokan voltak kíváncsiak, mert akkora már óriási hírnevet szerzett magának a Weather Report tagjaként. Don Grolnick szerényen hózódott meg a zongora mögött, de tudtuk, hogy kitünő kísérő zongorista és hangszerelő. És hogy a Brecker Brothers Band-ben szerzett óriási hírnevet.
Ha valaki megkérdezi, hogy a Debreceni Jazz Napok 40 éve alatt meg tudnám-e mondani az öt legjobb koncertet, azt hiszem, köztük lenne a fent leírt koncert.
A Benny Wallace-Pege Aladár-Daniel Humair alkalmi együttes játéka már nem hagyott bennem olyan mély nyomot. Pege Ali jött össze Wallace-szal előtte egy európai koncerten és emlékezetem szerint Ali kérése volt, hogy fellépjenek a Debreceni Jazz Napokon. Mindhárman tapasztalt világjárt zenészek voltak és alkalmuk volt hosszú, nagyívű szólókra. Örökzöld ismert számokat vettek műsorra, amiket egy próbával gyorsan be lehetett állítani.