A Beatles és a jazz – Free as a Bird
2013. június 01., Maloschik Róbert
Ezt a dalt John írta New Yorkban jóval a Beatles feloszlása után, 1977-ben. És az alább elmesélendő módon lett belőle Lennon halála után 14-15 évvel kislemez és az „Anthology 1” nyitó felvétele.
A dalt John az akkor kb. 2 éves kisfiának, Sean-nak írta. S mivel a Lennon gyerek még selypítve beszélt és a „bird” (börd)-öt „bojd”-nak mondta, így John papa odaültette maga mellé a kölyköt és lehangolt pianino-ján egy kazettás magnót bekapcsolva el kezdett zongorázni és énekelni. Természetesen a „Free as a Bird” passzust „frí ez e bojd”-nak énekelte…
Aztán 3 évvel később a Dakota Ház előtt egy őrült lelőtte Lennont.
Teltek-múltak az évek és 1993 végén kitudjahanyadszor ismét felvetődött a „Beatles reunion” ötlete. A három, akkor még élő egykori Beatles tag George, Paul és Ringo megbeszélte, hogy George felhívja Yoko Ono-t, nincs-e valami kallódó John felvétel, mert ők csak úgy mennek a stúdióba, ha John is „ott lesz velük”. És a sokak szerint a Beatles feloszlásában jelentős érdemet szerző japán özvegy Lennonné beleegyezett, és amikor 1993 decemberében Pault beválasztották a „Rock and Roll Hall of Fame”-be, a koncert után felment Yoko lakására, aki elővett egy kazettát, amin többek között a „Free as a Bird” is rajta volt. Az akkor már 18 éves Sean-nal együtt hallgatták végig a kazettát, és közösen választották ki a dalt a tervbe vett antológiára és a leendő single „vezérdalának” (A-oldal!).
Mivel George Martin (a Beatles dalok zenei rendezője) addigra már jelentős halláskárosodástól szenvedett, így George javaslatára az exELO-s és exTravelin Wilburys-es (ez utóbbiban együtt játszottak!) Jeff Lynne-t kérték fel producernek. A rájátszások és a keverések 1994 februárjában és márciusában zajlottak.
A kislemezt viszont csak 1995 decemberében (2 héttel a „The Beatles Anthology 1” dupla CD megjelenése után dobták vinyl single formájában piacra Angliában és CD single-ként (több dallal dúsítva) Amerikában.
A kislemez Angliában a megjelenés hetében 120.000 példányban fogyott el és egyből a londoni lista 2. helyén nyitott. 8 hétig volt Top 10-es, de nem tudott Number One lenni…
Amerikában még ennél is gyengébben szerepelt a „Free as a Bird”, hisz New Yorkban csak a 6. helyig jutott. Viszont ez lett a Beatles 34-ik Top 10-es slágere az Atlanti Óceá túlsó partján.
Érdemes néhány szót a hangszer összeállításról is írni. John Lennon énekel és zongorázik, Paul McCartney énekel, zongorázik, akusztikus gitáron és basszusgitáron játszik, valamint bőgőzik (!), George Harrison – énekel, akusztikus és elektromos gitáron, valamint ukulele-n játszik, Ringo Starr pedig szokás szerint dobol.
Az antológia CD-t Angliában és Amerikában 1993 novemberében jelentették meg. Londonban az akkori listavezető album (Robson & Jerome) miatt csak második lett, de hetek alatt így is több mint egymillió példányt adtak el belőle.
New Yorkban a Billboard Hot 200-on egyből a lista élén nyitott (ez is Beatles történelem, hisz ez volt az első album, ami egyből Number One lett Amerikában) és 3 héten át listavezető volt. (A negyedik héten azonban Mariah Carey „Daydream”-je lesöpörte őket az élről…) És hat hét alatt triplaplatinum lett a Beatles visszatérő CD-jéből, ami azt jelenti, hogy másfél hónap alatt több mint hárommillió példányt vásároltak belőle a rajongók!
A jazz feldolgozások időrendben:
A „Free as a Bird”-ből mindössze 3 jazzváltozat készült. Abból egy határozott utasításomra! Én legalább is ennyiről tudok…
Gary Smart (p) 3’29” (Beatle Jazz 1998 CD)
BeatleJazz 6’05” (medley: Real Love+) (Another Bite of the Apple 2001 CD)
(David Kikoski – p, Ray Drummond – b, Brian Melvin – dr)
Varga Nóra és az Oláh Dezső Trió 4’10” (Márványterem – 2007)
(Varga Nóra – tb, Oláh Dezső – p, Farkas Norbert – b, Nádor Dávid – dr)