JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. november 22.
Jazz(Nagy)kanizsa 20242024. november 11.

Lemezpolc kritika:
Benita, Michel - Looking at Sounds

Benita, Michel: Looking at Sounds 2020. november 28., Gáspár Károly

michel-benita-looking-at-sounds.jpg

Michel Benita - Looking at Sounds (ECM/Hangvető)


„Nézzük a hangokat!”

Michel Benita (1954) Algériában született, de 1981 óta Párizsban él. Személyében egy nagyszerű bőgősről és komponistáról beszélünk, aki többek között játszott Lee Konitz-cal, Erik Truffaz-val és Martial Solal-lal is.

A legendás ECM most Benita quartetjének szavazott bizalmat, és kiadta a „Looking at Sounds” című albumot.

A korongon Benita a bőgő mellett laptopot is használ, amely manapság már nem egyedi dolog, de jómagam még mindig rácsodálkozom, amikor azt látom kiírva egy muzsikus neve mellett -a hangszerén kívül-, hogy laptop. Öregszem...

A zenekarvezető nemzetközi csapattal vonult stúdióba, a még utolsó „békeévnek” számító 2019 márciusában.

A svájci Matthieu Michel szárnykürtözik, a belga Jozef Dumoulin Fender Rhodes-on játszik és elektronikát használ, a francia Philippe Garcia pedig dobol, és szintén elektronikai „kütyükkel” gazdagítja a hangzást.

A lemezen 11 „track” keretében 13 dal csendül fel. Ezt a bravúrt úgy hajtották végre a művészek, hogy két esetben egyvelegként, „medley”-ként rögzítettek egy-egy dalt.

Nyolc önálló Benita kompozíciót hallhatunk, ezeken kívül a „Dervish Diva” Matthieu Michel-lel közös munkája. A „Cloud to Cloud” megalkotásában a négyes minden tagja részt vett, oly módon, hogy egy szabad improvizációról van szó.

Megszólal még Kristen Nogués-tól a „Berceuse”, Antonio Carlos Jobim és Louis Olivera tollából az „Inutil Paisagem”, a felvétel zárásaként pedig Jule Styne, Betty Comden, és Adolph Green gyönyörű standard-je, a „Never Never Land” jut el füleinkbe Benita szóló bőgő, vagy bőgőszóló -ahogy tetszik- előadásában.

Ha rendkívül zanzásítva kívánnék fogalmazni, azt mondanám: tipikus ECM lemez a „Looking at Sounds”. Melankolikus, némileg romantikus hangulatú zene, melyben pillanatok erejéig fel-feltűnik a mainstream vonulat is néhány motívum erejéig.

A zseniális kanadai trombitás-szárnykürtös, Kenny Wheeler (1930-2014) 1976-os albuma, a „Gnu High” jutott eszembe Benita-ék produktumát hallgatva, bár a „Looking at Sounds” jó értelemben véve lassabb, filozofikusabb, mint a 44 éve világot látott felvétel, de szellemiségében -legalábbis számomra- felidézte a Wheeler-féle anyagot. Mivel egyik kedvenc lemezem a „Gnu High”, így igen jó érzéssel töltött el a „közös nevező”.

Az efféle albumok „veszélye” bizony az, hogy ha csak néhány másodpercre „elengedjük”, máris kicsúszik kezeink közül, és nehéz visszatalálni abba a világba, ahol történnek az események. A „track”-ek mintha csak szükséges rosszként jelennének meg, hiszen hiába van szó különálló szerzeményekről, a repertoár úgy lett összerakva, hogy egységében, egyfajta zenei puzzle-ként értelmezhető, élvezhető az.

Viszont végig a muzsikát és a muzsikusokat követve csodálatos élmény részesei lehetünk! Ráadásul úgy, hogy a laptop és elektronika nem veszi át a főszerepet, mindössze jó kiegészítőként szolgál a dalokhoz.

Bevallom őszintén, a négyes minden tagját ezen lemez kapcsán ismertem meg, hallottam először. Nagy kár, mert világszínvonalú, szenzitív, ugyanakkor rendkívül energikus mindenki a quartetben, és csapatként szintén lenyűgöző, amit letettek az asztalra.

Kedves Olvasóinknak bátran ajánlom a „Looking at Sound”-ot, mert még azokat is „elkaphatja”, akik úgy érzik, idegenkednek ettől a -mondjuk úgy- elvontabb vonulattól!


Michel Benita: Looking at Sounds (ECM 2020)

1. Dervish Diva

2. Berceuse – Gwell Talenn

3. Looking at Sounds

4. Barocco

5. Slick Team

6. Cloud to Cloud

7. Body Language

8. Elisian – Inutil Paisagem

9. Islander

10. Low Tide

11. Never Never Land


Michel Benita – bőgő, laptop

Matthieu Michel – szárnykürt

Jozef Dumoulin – Fender Rhodes, elektronika

Philippe Garcia – dob, elektronika


Vissza a lemezhez