Kis hírek – friss hírek
Magyarország egyetlen naponta többször is frissülő jazz lapja, a JazzMa.hu aktuális cikkeinek tartalomjegyzéke.
Magyarország egyetlen naponta többször is frissülő jazz lapja, a JazzMa.hu aktuális cikkeinek tartalomjegyzéke.
13 évesek és 8 hónaposok lettünk. Ezzel tovább javítottuk a magyar jazz sajtó rekordját, amit eddig is mi tartottunk!
Ismét itt az év vége, vagy legalább is egyre közeleg. Így szokás szerint gyakornokok jelentkezését várjuk!
A zongorista Szegeden született 1932. november 22-én, és 1998. december 24-én halt meg.
Győri barátom, Hartyándi Jenő évtizedek óta sikeresen munkálkodik a környék jazzéletének életben tartásán. Kitartásáért és újabb ötleteiért megemelem előtte nem létező kalapomat! Ebben a sorozatban péntekenként a ravazdi „farmján” felvett beszélgetéseket láthatják-hallhatják! – A szerk.
Ebben a péntekenként jelentkező sorozatban a magyar jazztörténet énekesnőit mutatom be Önöknek szoros abc-ben.
Ezen a napon
Ebben a csütörtökönként jelentkező sorozatban az itthon és külföldön élő magyar jazz énekesnőket kérem, meséljék el, eddig mely énekesek voltak rájuk a legnagyobb hatással.
Ez az írás - ahogyan a FIVE STARS ALBUMS című sorozat esetében is történt - a free jazz honlapján ismertetett alkotások közül mutat be kéthetente egyet.
Kilencvenharmadik rész: TRAVIS LAPLANTE - THE GOLDEN LOCK.
Magyar Jazz ABC: Ezt a minden szerdán jelentkező sorozatot 2011 április elején indítottam Csányi Attila barátom hathatós közreműködésével. (Sajnos, ő már nincs közöttünk, hisz 2016. augusztus 4-én elhunyt.)
164 hónapos ez a rovatunk. Abbas Muráddal kezdtük és jelenleg Gregorits Jánosnál tartunk.
13 év és 8 hónap alatt eddig 452 előadót és együttest mutattunk be Önöknek!
A Gary Boyle (1941) által 1973-ban alapított brit jazz-rock zenekar, az Isotope második albuma 1974-ben jelent meg. A felvételeket a Monmouthshire-i Rockfield Studios-nan rögzítették, a Gull jelentette meg.
A minket körülvevő univerzum, az elméleti fizika és a dalokban rejlő hangulti sokszínűség adták a kiindulópontját a Horváth Gábor Trió ötödik, „Multiverse” címmel megjelent albumának. A jazz-zongorista, zeneszerző kompozícióit a játékosság, a zenei humor és az érzelmi sokszínűség jellemzi, így a lemezen a vidám, ritmusváltásokban gazdag dalok mellett nagyívű szólók és himnikus balladák is szerepelnek. Az új anyagot december 5-én mutatják be a Budapest Jazz Clubban.
Keddenként jelentkező sorozatomban azokról a külföldi jazz muzsikusról mesélek megtörtént eseteket, amelyek hozzám kapcsolódnak!
Jazzhez méltó, pazar környezetben találkoztam személyesen azzal a svájci énekessel és zenekarával, akit tavasszal méltattam a jazzma.hu hasábjain megjelent cikkemben. A három részből álló koncert roppant változatos és igényes repertoárt hozott számunkra.
Sokszáz/379.rész
Ebben a vasárnaponként jelentkező sorozatban időrendi sorrendben emlékezem meg az elhunyt magyar jazz zenészekről. Akitől találok felvételt a neten, azt természetesen lejátszom.
Gyukics Gábor újra összeházasítja a verselést a jazzeléssel! – A szerk.
Keith Jarrett, Gary Peacock, Paul Motian - The Old Country: More from the Deer Head Inn (ECM, 2024)
Nekem - és úgy gondolom, hogy sok jazzrajongó és zenész számára is - mindig nagy esemény egy “új” Jarrett-CD megjelenése. Az idézőjel azért indokolt, mert sajnos már évek óta “csak” régebbi felvételek látnak napvilágot a művész betegsége miatt. ...
Mark Wingfield – The Gathering (MoonJune)Mark Wingfield angol gitáros legújabb lemeze eredetileg trió felállással készült: Gary Husband billentyűkön és dobon, valamint Asaf Sirkis dobokon működött közre a felvételeken. Aztán jött Leonard Pavkovic a MoonJune főnöke, aki rányomta a torta tetejére a tejszínhabot: a felvételekre ugyanis két legendás muzsikus is rájátszott, méghozzá két basszusgitáros. ...
Az „is” szó azért szerepel a címben mivel Barcsik Géza (lapunk munkatársa) grafikus, fotós és festő lemezborítók tervezésén túl sok minden mással is foglalkozott és foglalkozik. Az alábbi fotón látható szakmai életrajza – kellő nagyítás után – sok mindent elárul róla.
Az Opus Jazz Clubban tegnap este lezajlott este Cseh Péter Triójáról, Ávéd Jánosról és izgalmas kiegészülésekről szólt.
A szervezők, azaz Ludányi Tamás és Pleier Tamás egyszerre két vállalásuknak tettek eleget a koncerttel: 1. időnként új formációk bemutatása; 2. fellépési lehetőség biztosítása „hazai”, azaz tatabányai kötődésű zenészeknek. Így a „kettőt egy csapásra” jegyében lépett fel az egy éves Koroes Collective.
A Szegedy-Maszák Blanka-Trojkó Ildikó szerzőpárost ezúttal a BJC-be küldtem Tomor Barnabás koncertjére.
A vidéki jazzklubokról szóló sorozat 11. részében az évtizedek óta Cegléden működő jazz klubot mutatom be, riportalanyom a klub szervezője Györe Andrea.
Ez a sorozat kéthetente mutat be egy-egy albumot az 1960-70-es évekből.
Ismert, vagy akkor még névtelen - népszerű, vagy alig elfogadott - híres, vagy kevésbé sztárolt muzsikusok alkotásairól olvashatnak.
Negyvenkettedik rész: Jimmy Smith - Organ Grinder Swing.
Ismét eljött a november, így már minden környékbeli jazz-szerető várja, hogy a sajnos már csak egy estére degradálódott, hajdani többnapos világsztárokkal tarkított fesztivál újra megnyissa kapuit a hangulatos Medgyaszay házban. Természetesen ne keseregjünk, örüljünk inkább annak, hogy a fesztivál életben van és három remek koncerttel fog egy kellemes estét biztosítani számunkra.
1960. december 12-e, New York City, A&R Stúdió: az Ornette Coleman Double Quartet felveszi a FREE JAZZ - A COLLECTIVE IMPROVISATION című lemezét. Mérföldkő a szabadon rögtönzött zene évtizedekre visszatekintő történelmében. A minden hónap második hétfőjén megjelenő sorozat részei a free jazz legjelentősebb képviselőit mutatják be.
Ötvenkilencedik rész: Johannes Bauer.
Persze van egy hivatalos neve is a november 8-án este fellépő zenekarnak, ez pedig a Tűzkő Salamon Quintet. Ilyen elnevezéssel felléptek már a Müpa Jazz Showcase rendezvényén, különdíjat kaptak a MJSZ combo versenyén, a tagok pedig rendszeres résztvevői nemcsak jazz versenyeknek (nem is eredménytelenül), hanem a különböző együttesekkel a hazai jazzélet rendezvényeinek. Hárman közülük nem is régen színpadra léptek a Szakcsi Jazz Egyesület „A magyar jazz generációi” elnevezésű gálaestjén.
2024. november 8., péntek 19:00 - Pilisvörösvár, Fő út 106.
Lapunk Solymáron élő tudósítójának első lemezborítója 1988-ban (36 éve!) jelent meg.
A kilencedik évfolyammal folytatódik a Gondolataim-sorozat. Évfordulók, születésnapok, megemlékezések, köszöntések, személyes élmények, lemezajánlatok - újabb és régebbi zenei történések - egy jazzrajongó néhány gondolata.
Kilencedik évfolyam - tizenegyedik rész.