Lemezek a hatvanas-hetvenes évekből - 26. rész: Duke Ellington - Money Jungle
Ez a sorozat kéthetente mutat be egy-egy albumot az 1960-70-es évekből. Ismert, vagy akkor még névtelen - népszerű, vagy alig elfogadott - híres, vagy kevésbé sztárolt muzsikusok alkotásairól olvashatnak. Huszonhatodik rész: Duke Ellington - Money Jungle.
A huszonhatodik részben az 1963-ban megjelent Money Jungle című alkotásról olvashatnak, amelyet az amerikai United Artists Records gondozott.
A vinyl kiadásokat 1986-ban az audió kazetta, majd először 1987-ben a CD változat követte (több alternatív felvétellel kiegészítve) - a három formátum összesen több, mint száz (!) verzióban látott napvilágot.
A közreműködő muzsikusok:
Duke Ellington - zongora,
Charles Mingus - bőgő,
Max Roach - dob.
Az elhangzó darabok címei és időtartama:
A oldal:
1. Money Jungle (5:30)
2. Fleurette Africaine (African Flower) (3:36)
3. Very Special (4:26)
4. Warm Valley (3:33)
B oldal:
1. Wig Wise (3:21)
2. Caravan (4:13)
3. Solitude (5:33)
A trió tagjai a jazz történelmének legnagyobb egyéniségei közé tartoznak.
Duke Ellington (1899-1974; a felvétel idején /1962/ 63 éves) amerikai zongorista, zeneszerző, zenekarvezető - legendás muzsikus volt, számtalan örökzöld darab komponistája.
Charles Mingus (1922-1979; a felvétel idején 40 éves) amerikai bőgős, zeneszerző, zenekarvezető - nemcsak hangszerének egyik legjelentősebb játékosa volt, hanem zenekarvezetőként is meghatározó szerepet töltött be.
Max Roach (1924-2007; a felvétel idején 38 éves) amerikai dobos - korszakalkotó muzsikus volt.
Duke Ellington a hatvanas évek első felében olyan nagy egyéniségekkel készített felvételeket, mint például: Louis Armstrong, Count Basie, Coleman Hawkins, John Coltrane, Ella Fitzgerald - és az előbb említett zenésztársak.
A Money Jungle (amely kakukktojás DE nagyobb létszámú társulásaival készített alkotásai mellett) című albumon a hármas vezetőjének szerzeményei hangzanak el - kivéve a “Caravan”-t - itt Juan Tizol társszerző.
A korabeli kritikák nagyrészt “csak” közel maximálisra értékelték a lemezt - egyedül a DownBeat adott öt csillagot.