JazzMa

Friss Hírek

Lemezpolc kritika:
Wheeler, Kenny - Songs for Quintet

Wheeler, Kenny: Songs for Quintet 2015. február 21., Flór Gábor

kenny-wheeler-songs-for-quintet.jpg

Kenny Wheeler - Songs for Quintet (ECM – Hangvető)


A tavaly szeptemberben 84 éves korában elhunyt Kenny Wheeler utolsó lemeze a „Songs for Quintet”. A felvételek 2013 decemberében készültek, de a CD idei megjelenését (melyet a kiadó január 14-ére, 85. születésnapjára időzített) a művész már sajnos nem érhette meg.

A kanadai születésű, de élete nagy részében Angliában élő és alkotó Kenny Wheeler ikonikus alakja a jazznek, jellegzetes trombita és szárnykürt játékával igen sok stílusban és produkcióban találkozhattak a hallgatók, a post bop-tól a free jazz-ig. A 70-es évektől jelentek meg saját neve alatt is lemezei, különböző kiadóknál.

Ez a lemez (mint a 70-es évektől sok másik Wheeler lemez is) az ECM kiadásában készült, ami már alapvetően garancia, hiszen az itt készülő lemezek hangzása egyedülálló. Ami különlegessége, hogy nem a saját stúdióikban, hanem a londoni Abbey Road stúdióban rögzítették, hogy az idős, beteg mestert utazással ne terheljék. Ez persze nem ártott a hangzásnak, a lemez egyszerűen tökéletesen szól, mint minden ECM kiadvány.

A „Songs for Quintet”, mint a címből is kiderül, Wheeler kvintettre írt szerzeményeit tartalmazza. A dalok (sorrendben: „Seventy-Six”, „Jigsaw”, „The Long Waiting”, „Canter No. 1”, „Sly Eyes”, „1076”, „Old Time”, „Pretty Liddle Waltz”, „Nonetheless”), már korábban, más formációkban rögzítésre kerültek, de ez pont nagyon érdekes ízt ad a lemeznek, főleg annak a hallgatónak, aki ismeri a korábbi verziókat. A kvintett tagjai Wheeler „kedvenc” muzsikustársai: Stan Sulzman (tenorszaxofon), John Parricelli (gitár), Chris Laurence (bőgő), Martin France (dob). Jó választás volt, mind a négy muzsikus kiváló, az improvizációk izgalmasak és ezzel együtt szépen illeszkednek a szerzemények hangulatába. Különösen kiemelkedő Sulzman játéka. Meditatív, csöndes lemez a „Songs for Quintet”, de nem háttérzene, figyelmes, értő hallgatót kíván.

Az ECM hagyományaihoz híven a borító is figyelemre méltó, elegáns, grafikailag is szépen tervezett, hangulatában is illik a lemezhez. A booklet-en kívül egy külön zsebben egy Kenny Wheeler ECM-es diszkográfiát tartalmazó kis füzetet is csatoltak, ami a művész összes itt készült lemezének borítóját, valamint a lemezeken vele játszó muzsikusok igencsak illusztris névsorát tartalmazza.

(A lemez ma reggel -2015. február 21.- a New York-i Jazzlista 23. helyén nyitott! – A szerk.)


Vissza a lemezhez