JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. november 22.
Jazz(Nagy)kanizsa 20242024. november 11.

Lemezpolc kritika:
Stivín, Jiří - Pet Ran Do Cepice

Stivín, Jiří: Pet Ran Do Cepice 2018. augusztus 12., Simády Béla

stivin-borito2018.jpg

Jiri Stivin: Pet Ran Do Cepice (GAD Records GAD CD 080, megjelenés 2018. 06. 22.)


1972. februárjában készült a lemez, amely most először került CD-re. Aktualitása számunkra talán az, hogy egy hete Debrecenben a Bor- és Jazz Napok keretein belül, negyven év után újra itt köszönthették a nézők az ősz mestert.

Maga a lemez ikonikus darab. (A Csehszlovák Kultúra Boltja árusította a lemez első, majd az 1980-as második kiadását, az eredetitől eltérő borítóval.) Egy igazi világválogatottat szedett össze Stivin erre az alkalomra. A cseh szaxofonos, fuvolista akkor is és a későbbiekben is szívesen használt avantgarde, free jazz elemeket zenei mondandója kifejezésére. A lemez felvételeihez meghívta az amerikai Barre Phillips-et, aki a szabad improvizációs zene abszolút sztárja volt már akkor, a helyi zenészeket a jól ismert Rudolf Dasek gitáros és két ütős, Josef Vejvoda és Milan Vitoch képviselte. Stivin mellett a lemez másik szólistája, a lengyel Zbigniew Seifert hegedűs volt, aki már a „Rising Star” kategóriába tartozott, otthonosan mozgott a komolyzenében, a fúziós jazz-ben és az avantgarde-ban is. Nem véletlen, hogy 6 évvel később (a sajnálatos korai halálát megelőző évben) az amerikai Oregon együttes „Violin” címmel készített egy albumot, amelyen a főszereplő a lengyel hegedűs volt. (Őt Michal Urbaniak követte ezen a téren, amikor is 1986-ban Miles Davis „Tutu” című LP-jén vendégszerepelt egy szám erejéig.)

Stivin lemezén is meghatározó a hegedűs Seifert szereplése, a szólók jelentős része kettőjüké, miközben a többiek jó iparos módjára dolgoznak mögéjük. Tipikus közép-európai jazz lemez, hasonló stílusú, mint a korabeli lengyel testvérei. A szocialista országok zenészei ezekkel próbálták pótolni az akkor csak vágyainkban szereplő nyugati zenekarok remekműveit. És szögezzük le, némely alkotás igen jól sikerült. Például ez is. Bátran állíthatjuk, hogy a jelenben is megállja a helyét, Stivin diszkográfiájában a „Zodiac” mellett a másik csúcsteljesítmény.

Csak javasolni tudom, aki szeretné visszaidézni a ’70-es évek ma is vállalható hangulatát, az bátran nyomja meg a „buy” gombot a kiadó weblapján. (A CD négy bónusz felvételt is tartalmaz Stivin és Vladimir Tomek „elfelezett” lemezéről)

Közreműködő zenészek:

Jiří Stivín – fúvós hangszerek
Rudolf Dašek – gitár
Barre Phillips – bőgő
Josef Vejvoda – ütőhangszerek
Milan Vitoch – ütőhangszerek
Zbigniew Seifert – hegedű


Five Hits In A Row

  1. 3:40
  2. 1:16
  3. 1:04
  4. 0:35
  5. 8:10

6. Anten   5:54
7. Give More   7:36
8. Shadows Of Dogs And People  5:39
9. Phone On Monday And Reverse The Charge   7:51

Bónusz számok:

10. Podzimní reminiscence
11. Hluboce opilá
12. Jede forman dolinú
13.
Když se usmívala


Vissza a lemezhez