Simcock, Gwylim: Reverie at Schloss Elmau 2014. január 17., Hetessy Csaba
Simcock & Goloubev Duo Art - Reverie at Schloss Elmau (ACT – Hangvető)
A müncheni ACT Music kiadó 2014. január 17-én jelenteti meg Németországban a Simcock & Goloubev Duo Art „Reverie at Schloss Elmau” című lemezét.
A húszéves múltra visszatekintő német ACT Music a fiatal és tehetséges generációkat felkarolva adja ki jazz zenei albumok sorát, s ennek egyik állomása ez a duó CD, melyen a walesi származású zeneszerző, zongorista Gwilym Simcock (zongora) és az orosz Yuri Goloubev (magyarul: Jurij Golubjev) (nagybőgő) működik közre.
A felvételek a bajor Alpok egyik gyönyörű kastélyában, Schloss Elmau-ban készültek 2013 márciusában. A helyszín Simcock (1981) számára nem volt ismeretlen, mivel két évvel korábban ugyanitt vették fel a „Good Days un Schloss Elmau” (2011) CD lemezét, mellyel elnyerte a nagy-britanniai Mercury Music Prize elismerést.
Ennek az új albumnak nyugodt, letisztult hangulata van, ez már első hallásra is kitűnik. Simcock, aki a zongora és zeneszerzés mellett kürtön is tanult, a London’s Royal Academy of Music jazz-zongora szakán végzett. Kiterjedt zenei világképe a jazz mellett lefedi a klasszikust is. Több 20. századi zeneszerző – Prokofjev, Stravinsky - hangzásvilága érződik több kompozíciójában, így a „Pastoral” nyitó számban is. Egy rövid bevezető után a témafejben felbukkanó dúr és moll akkordok váltogatása némi Skrjabin behatást is tükröz. Simcock érzékeny, dinamikus és kifejező billentéssel rendelkezik. Klasszikus gyökerei mellett a jazz oldaláról nézve Chick Corea hatását vélhetjük felfedezni, mind akkordkezelésben mind játékában. De emellett egyéni, összetett zongorajáték, kompozíciós világ jelenik meg a lemezen szereplő öt darabjában. A „Shades of Pleasure” 6/8-os témája is ennek zenei párlata, visszatekintve Corea „Children’s Corner” zongorára írt sorozatának hangulatára.
A „Lost Romance” az orosz származású Goloubev (1972) kompozíciója. Egy lineáris dallamú standard darab, amiben a nagybőgő egy szólóval szerepel. Érdekesen szőtt alterált akkordokra építették a zongora és bőgő játékot. Egyszerű és bonyolult egyszerre. Goloubev kiváló jazz és klasszikus szólista, aki 12 évvel ezelőtt ismertté vált a Grammy-jelölt Moscow Soloists tagjaként. Kitűnően formáltak darabjai, szólói, remek a kísérőjátéka, s klasszikus képzettségének köszönhetően rendkívül magas színvonalú előadóművész. Kiváló vonókezelésére példa a bontogatott akkordok felett megszólaló vonós dallam Simcock „Flow” című kompozíciójában.
A lemezen szereplő utolsó szám a 19. századi olasz romantikus zeneszerző és nagybőgős Bottesini „Reverie” darabja. Érdekesség, hogy a zongorakíséretben nem az eredeti, hanem a modern jazz és a klasszikus akkordfelrakásoknak egy mixturált keveréke szólal meg a vonós, quasi megénekeltetett szólam alatt. Izgalmasak a kompozíciók, ahogy a kidolgozott témák megjelennek a jazz ezen érdekes kamarazenei műfajában, a duó hangszeres játékban, s arányosan keverednek a levegős, improvizatív részekkel.
Simcock és Goloubev közös játékában nem a technikát, a stílusgyakorlatokat, a magamutogatást érezzük, hanem a modern, kreatív jazz kísérletező összhangját. Ez így jó. Zárásul pedig vissza is térek ahhoz, amivel kezdtem. A CD nyugodt, letisztult hangulatú, ajánlom.