Sand, Ida: Young at Heart 2015. június 22., Varga Zita
Ida Sand - Young at Heart (ACT - Hangvető)
Úgy hallottam Maloschik Róbert főszerkesztő útbaigazítása alkalmával, Ida Sand a "legfeketébb" hangú skandináv énekesnő. Sötét tónusú, színeit felcsillanóan váltogató. Réges-rég, álomba szenderedés előtt, amíg még a lámpa égett, sokszor erősen lehunytam a szemem, szinte szorítva. Az első pillanatokban még minden feketéllett. Kisvártatva villódzó színeket érzékelt a retinám. A színek folyton váltották egymást, merítve egymás tarkaságából. Néha kicsit tovább kellett hunyorítanom, de érdemes volt várni a foltokra. A fehér, s a fekete szüli a színeket az emberi hangokban is. Mind egyformán szép. Csak egyetlen fontos momentum van szerintem. Lássunk színeket, nyitott és csukott héjakkal egyaránt.
Valóban hallom, Ida Sand orgánumában visszaköszön a legnagyobb gospel énekesek mélyen gyökeredző múltja. Legfőbb példaképei a soul zene jegyeit viselik magukon, amely stílus hozzám is kifejezetten közel áll. Felnéz többek között Nina Simone, Etta James, Aretha Franklin, Sam Cooke, Donny Hathaway és Stevie Wonder életútjára. Ismételten feldolgozások szerepelnek az albumon, csakúgy, mint a három előzőn, amik a következők: Meet Me Around Midnight (2007), True Love (2009), The Gospel Truth (2011). A legújabb dallami produktumai egytől egyig Neil Young számok, zenét és szöveget tekintve is. A forgatagban egyedüli kivétel a "Woodstock", ami Joni Mitchell szerzemény.
Neil Young epikus, a zene épségét megőrző, mégis személyes csavarokkal megtűzdelt nyugodt folk-rock világa farmok végeláthatatlan szabadságát idézi. A nosztalgikusság előkelő előtérbe kerül. A legjobb talán leengedett ablaknál, kanyargások közepette hallgatni, szerpentinekkel övezett eufóriában. Egyszóval, a hangzás utat tükröz, és tájjal fon körbe minket.
01 Cinnamon Girl : In medias res csendül fel hímes lankák világa, a prérik Észak-Amerikájában. A west country kecses patái komótosan ügetnek. Akárcsak a klasszikus szimfóniák második tételében, "Pastorale" hangulatban indulunk, ráadásul a bőgő vonóval szól végig. A címből továbbhaladva eszembe jutott két, általam nagyon szeretett énekesnő természetközelség-élménye. Erykah Badu „Apple Tree” (1997), Esperanza Spalding „Cinnamon Tree” (2012).
04 Harvest Moon: A Hold megtelik krémszínnel. Az üregek csillognak, abban üldögélünk. A vákuumban kényelmesen hátra is dőlhetünk. A Nap hamarosan megsegíti terhek alatt domborodó vállainkat.
06 Birds: Gondosan elrendezett gólyafészkek a magasban, csipegető fiókákkal. Szabálytalan váltakozással szemlélem idillüket. A kuckó kellemes hőmérsékletű, a tollak csak nőnek. Nem kell tovaszállniuk. Minden a helyén.
10 Helpless: Tehetetlen, gyámoltalan, elhagyatott. Három a fordítás. Nagyívű álmok megőrzött foszlányait tartalékolom. Még egyszer visszanézek az előttem szélesedő ösvényről.
12 One of These Days: Egyike azoknak a napoknak, amikor három juharlevelet még egy látótéren belül fújdogált a simító levegő. A legősibb pirosas maradt, a másik kettő sárga és kék borításában játszott. Most csak egy levélkét látok, de a szél még közeledik orcámhoz.
Ida Sand zenei világa kedves érzéseket keltett lelkemben. Soul énekesnő, a szó szoros értelmében. Young at Heart, vagyis Szívében Üde.
Ida Sand : Young at Heart (2015)
01 Cinnamon Girl
02 Hey Hey, My My
03 Don't Let It Bring You Down
04 Harvest Moon
05 Woodstock
06 Birds
07 Only Love Can Break Your Heart
08 Ohio
09 Old Man
10 Helpless (feat. Bo Sundström)
11 War of Man
12 One of These Days
13 Sea of Madness
Ida Sand - ének és zongora, Jesper Nordenström - billentyűk, Ola Gustafsson - gitárok, Dan Berglund - akusztikus bőgő, Chister Jansson - dob és ütőhangszerek
Közreműködők: Bo Sundström - ének, Nils Landgren - harsona és ének, Per Texas Johansson - tenorszaxofon, Sven Lindvall - elektromos bőgő, André Monde de Lang és Paris Renita - vokál