JazzMa

Friss Hírek

Lemezpolc kritika:
Lopato, David - SHORT STORIES

Lopato, David: SHORT STORIES 2023. október 20., Hegedüs Zsuzsanna

david-lopato-global-coolant-short-stories.jpg

David Lopato & Global Coolant - SHORT STORIES (Global Coolant Records)


Megjelent 2023.07.14.

Az ember esze megáll! Aztán a szíve kinyílik. És beszippantja ez a lélekemelően gyönyörű és különleges szerzeményeket tartalmazó album!

Novellák. Ezt jelenti magyarul az album címe. És valóban: az album mindegyik nótája egy külön világ, egy külön történet.

A „Short Stories” a díjnyertes New York-i zeneszerző-zongorista, David Lopato új albuma, ami nem más, mint nyolc saját és egy eredeti kompozíció eklektikus összeállítása. A zene 4 évtizednyi írást ölel fel. Lopato összes korábbi felvételéhez hasonlóan a zenei műfajok és stílusok széles skáláját öleli fel.

Hihetetlenül kiváló zenészekből álló alapötös szerepel benne, akikkel Lopato évek óta dolgozik együtt: Ed Neumeister harsonán, Lucas Pino szaxofonokon és klarinétokon, Ratzo Harris bőgőn, Michael Sarin dobon játszik. A csapatot a három legjobb New York-i ütőhangszeres egészíti ki: Rogerio Boccato, Keita Ogawa és Bobby Sanabria, valamint az újonc Anson Jones énekes.

david-lopato.jpg

David Lopato 1954-ben született Brooklyn-ban, amely New York egyik kerülete. Jelenleg Bearsville-ben él.

Tanulmányai közé tartozik a Yale Egyetem zeneszerzés szakon szerzett BA diplomája, zeneszerzés és afrikai dobolás szakon végzett diploma a California Institute of the Arts-ban, valamint az Akademie Seni Krawitan Indonesia, Sukarta-ban, ahol egy évet Fulbright-ösztöndíjasként töltött.

Zongoristaként Ray Anderson, Dave Liebman, Joe Lovano, Mark Helias, Jane Ira Bloom, Tyshawn Sorey, Gerry Hemingway, David Mott, Wadada Leo Smith, Steve Gorn, Marty Ehrlich, és Steve Reich mellett dolgozott.

Zeneszerzőként számos elismerésben részesült, a National Endowment for the Arts-tól számos ösztöndíjat kapott jazz- és komolyzenei pályázatokon egyaránt.

David Lopato 1991 óta a New York-i The New School Egyetem Jazz és Kortárs Zene Tanszékének oktatója.

Lopato zenéjére a sokrétű, mély ugyanakkor az emberi és kedves zenei motívumok jellemzők. Jelen van benne a hagyományos jazztől, bluestól és rocktól az avantgarde improvizációig, valamint Afrika, Brazília és Ázsia zenéjéig -különös tekintettel Indonézia ritmus és dallamvilágára- minden.

A „Short Stories” előtti albumát a dél-ázsiai hatású „Gendhing for a Spirit Rising”-ot 2017 egyik legjobb albumaként említette a Downbeat.

Ez a mostani album egy csodálatos zenei fúzió. Sokféle stílus, hangulat: egy csodálatosan érzékeny muzsikus érett szerzeményei.

Az első szám, a „Prince of Darkness” egyből bemutatja Lopato virtuóz elképzeléseit, melyeket természetesen a következő, saját szerzeményekben is megragyogtat.

Gyönyörű összhangban vannak a téma fúvósai, a kompozícióban érzékeny a dallamvezetés, bámulatos zenei fordulatokat tartalmazó mű ez!

A második szerzemény, a „For Chick” című elmerengő ballada ismét egy tisztelgés egy néhai, nagyszerű zenész előtt, Chick Corea -nak ajánlva.

A „Stuttersteppin’” unisono-s témafelrakása egy up tempo swing-időben, döbbenetes zongora improvizációval rendelkező, fergeteges darab, amelyben a klasszikus indiai raga hatása érvényesül, a végén hallható felelgetés a dobokkal szuperszonikus magasságba vezeti a hallgatót.

Számomra a lemez csúcspontja a „Through the Veil” című szerzemény! Egészen elképesztő zenei hangulatot hordozó darab. A lemez itt egy hatalmas fordulatot vesz. A tibeti buddhista Bardo-koncepció és a lélek születésének pillanatát megválasztó elképzelés ihlette. Ez egy hosszú kompozíció (több, mint 13 perc), amely a modern jazzt keveri az avantgárd improvizációval. Szürrealista és szép, megdöbbentően provokatív és félelmetesen megkomponált, gyönyörű pilléreket tartalmazó nyílt zenei mű. Egymásra épülő állomások, valóban az átmenetek a létformák között zenében elmondva! Tökéletes! Ez a kompozíció Ed Neumeister megdöbbentő, sprechstimme-beszédszerű szólóját tartalmazza-valami elképesztően profi előadásmódban!

Tovább hallgatva az albumot egy vidám afrikai ünnepbe cseppenve érezzük magunkat. A „Nelson” című dal egy újabb hódolat, egy táncolós, életigenlős szerzemény, amelyet Nelson Mandela 1990-es börtönből való szabadulása alkalmából komponált Lopato. A fúvósok ismét remekelnek - felelgetős előadásmódjuk miatt inkább énekeseknek hatnak. Telitalálat ez a dal is!

A következő kompozíció, a „Clarity” egy atmoszférikus ballada, lenyűgöző zongora improvizációjával és megnyugtató bőgőfutamaival az album békesség szakasza. A basszusklarinét meseszerű dallamai szinte relaxált állapotba hozzák a hallgatót.

New Orleans idéződik meg a „Looking for Mr. Babar” című dalban, egyformán hódolva a bluesnak, a dixielandnek és Randy Newman-nek, Lopato egyik kedvenc zenészének. A bőgőszóló frenetikus, örül az ember szíve!

Aztán ismét egy hatalmas váltás! A következő dal a „Papagayo” egy pörgős szamba, amelyet a nagyszerű Bobby Sanabria salsa ritmusszekciója hoz valami elképesztő hangulatba. Gyönyörű, meleg, vidám latin lüktetés, szinte egy revüműsorban érezzük magunkat hallgatásakor.

A záró kompozíció ismét egy éles ugrás az előző, majdnem már bohém, latin világhoz képest. A „Glass Ceiling” című dal egy 2016. november 8-i hajnali órákban írt ballada. A szerző saját bevallása szerint egy siratódal, amely megragadja azt a mélységesen komor pillanatot, amelyet az amerikai milliók számára a 2016-os amerikai elnökválasztás jelentett.

A stílusok sokfélesége miatt az album összetettsége valami igazán rendkívüli!

A szerzemények a stíluskülönbségek ellenére egyetlen, tökéletes egységet adnak ki, a muzsika zökkenőmentesen áramlik az elejétől a végéig.

Számlista:

1. Prince of Darkness (6:40) Wayne Shorter

2. For Chick (7:57) David Lopato

3. Stuttersteppin’ (5:31 David Lopato

4. Through the Veil (13:36) David Lopato

5. Nelson (4:11) David Lopato

6. Clarity (8:09) David Lopato

7. Looking for Mr. Babar (7:33) David Lopato

8. Papagayo (8:24) David Lopato

9. The Glass Ceiling (4:40) David Lopato

Közreműködnek:

DAVID LOPATO - zongora

ED NEUMEISTER - harsona

LUCAS PINO – tenor- és szopránszaxofon, klarinét, basszusklarinét

ANSON JONES - ének (4, 8)

RATZO HARRIS - bőgő, basszusgitár

MICHAEL SARIN - dob

ROGERIO BOCCATO - ütősök (1, 5, 6, 8)

KEITA OGAWA - ütősök (1, 5, 6, 8)

BOBBY SANABRIA - ütősök (8)


Vissza a lemezhez