Helbock, David: Into the Mystic 2016. szeptember 26., Bereczki Bálint
David Helbock Trio – Into the Mystic (ACT – Hangvető)
A zene befogadható racionálisan, szerethető emocionálisan, de ami ennél több, hogy megérinthet minket egy misztikus úton is, ahol a szavak végződnek, onnan kezdődően – fogalmaz az osztrák zongorista David Helbock az „Into the Mystic című új anyagának kísérőszövegében. Az egész lemez egy keresési folyamat eredménye, vagy inkább a folyamat önmaga. A világ tele van misztériumokkal, mítoszokkal, ezek pedig teljesen körülveszik életünket, kérdéseket fogalmaznak meg bennünk, amikre nekünk kell választ találnunk, ha akarunk. Helbock a zene segítségével próbálja végigjárni az utat, a jazz nyelvét, azon belül a trió felállás (zongora, basszus, dob) dialektusát felhasználva.
Az „Into the Mystic” különleges lemez, ami a hangsúlyt elsősorban nem az improvizációkra, hanem a darabok hangulatára, karakterére helyezi. Melodikus megközelítés jellemzi az egész anyagot, elmélyültebb tónus valamint a komolyzene hatása: már a nyitó darabban is egy Beethoven idézet csendül fel, tompított húrokkal, szinte cimbalomszerűen. A „The Soul” című kompozíció a magas és mély hangok közötti kontraszttal jelképezi a lélek magasságait és mélységeit. Napjaink talán legnépszerűbb mítosza a Csillagok háborúja univerzuma: ennek egyenesen három feldolgozással tiszteleg Helbock, mindháromban más és más stílusban értelmezi John Williams klasszikus fanfárját. A „Spiritual Monk” nemcsak a címében utal „Monk”-ra, a szerző valószínűleg éjfél körül komponálta. A „Louverture” gyorsabb, swingelősebb darab, amiben a főszerepet a szerző, Raphael Preuschl basszusjátéka kapja; érdekes, hogy nem bőgőn, hanem basszus-ukulelén játszik. A ritmusszekció másik tagja, Reinhold Schmölzer a „Masks” című ritmusosabb kompozícióban jut főszerephez. Az egész lemez esszenciája a címadó dalba lett belesűrítve, kísérteties atmoszférája egy gyorsabb, mély hangokkal tűzdelt témába csap át, mintha egyfajta kérdés-felelet dialógus lenne.
Az „Into the Mystic” költői lemez, inkább a kísérletezős kedvű hallgatók figyelmét fogja felkelteni. Melodikussága miatt azonban nagyobb körökben is utat törhet magának.