Haffner, Wolfgang: Kind of Spain 2017. október 04., Varga Bendegúz
Wolfgang Haffner - Kind of Spain (ACT – Hangvetö)
Két és fél évvel Wolfgang Haffner előző albuma után, amely a "Kind of Cool" címet viselte, augusztus végén megjelent a német dobos-sztár legújabb albuma, a "Kind of Spain". Recenziónknak további aktualitást ad, hogy Haffner október 13-án lép fel a Müvészetek Palotájában, az énekes Thomas Quasthoff zenekarában.
A cím nyilvánvalóan visszautal az előző lemez sikerére, és egyfajta kontinuitást jelez. (Az előző lemezről szóló "jazzmás" recenzió itt olvasható, szintén e sorok írójától: http://www.jazzma.hu/lemezpolc/kulfoldi-eloadok/haffner-wolfgang/kind-of-cool/kritika/haffner-wolfgang-kind-of-cool)
Ez a fajta folytonosság talán abban jelentkezik leginkább, hogy ez a lemez is "könnyen hallgatható". Vagyis nem feltétlenül kell komolyabb jazz műveltséggel rendelkeznie a hallgatónak ahhoz, hogy élvezhesse ezt a zenét. Sőt, továbbmegyek: akár egy elegáns étterem, vagy bár háttérzenéjének is beillene a lemezen található 13 szám. A zenei albumot viszonylag takarékos, de igényesen megformált hangszeres szólók jellemzik, és a kompozíciók is nélkülözik a váratlan fordulatokat. Viszont az egész lemez letisztult és vérprofi, és természetesen rendkívül igényesen szól.
A "Kind of Spain"-en közreműködő zenészek között találunk ismerős neveket: a zongorista Jan Lundgren és a vibrafonos Cristopher Dell szerepelt az "Kind of Cool"-on is. Lars Danielsson bőgőjátékát ugyan nem hallhattuk az előző albumon, de Haffner több lemezén is játszott korábban. Danilesson ezúttal producertársként is fel van tűntetve a lemezen. Lars Danielsson fantáziadús kíséretei, remek, olykor virtuóz szólói, igen ízléses bőgősoundja, és makulátlan intonációja valóban megalapozza a zenei album magas színvonalát.
Sebastian Studnitzky trombitás ezen projektbe való bevonása nagyon jó döntés volt, hiszen játéka és soundja rögtön felidézi bennünk a nagy elődöt, Miles Davis-t. Davis többször is foglalkozott a spanyol zene és a jazz fúziójának létrehozásával. Gondolok itt például a Gil Evans-szal közösen megalkotott mesterműre, a "Sketches of Spain"-re, vagy a Marcus Miller-rel együtt jegyzett "Siesta" című filmzenei albumra.
A spanyol zene nem létezhet akusztikus gitár nélkül. Daniel Stelter igen magas színvonalú és igen muzikális gitárjátéka a "Kind of Spain" legélvezetesebb részét jelentette számomra.
Az album ötlete nyilván Wolfgang Haffner-től származik, aki életének - illetőleg szabadidejének - nagy részét már nem németföldön, hanem Ibizán tölti. Második hazájának kultúrája nyilván visszahatott a művészre.
Ugyanakkor Siggi Loch, az ACT kiadó vezetője is támogatta a projektet, hiszen a lemezcég mindig érdeklődött a spanyol zene iránt. Az egyik első ACT lemezen spanyol flamenco művészek játsszák a főszerepet, a WDR Big Band közreműködésével és a Vince Mendoza által írt aranzsmanokkal. Erre emlékeztet a "Kind of Spain" intrója a "For Vince & Arif".
A spanyol zenére gondolva az ember első asszociációja a tűz és a szenvedély, valamint a melankólia és elmerengés. A "Kind of Spain" a tűzből keveset mutat meg. Inkább a lassú, balladisztikus hangulat jellemző a lemezre. Kivétel ez alól az első "igazi" szám, a "Pasodoble", Lars Danielsson kompozíciója, amelynek sodró lendülete csak az "El Vito" című spanyol népdal feldolgozásában tér vissza. Mind Haffner kompozíciói, az "El Faro" és a "Salinas", mind a közös interlude-szerű improvizációk, mind a kiválasztott klasszikus Tárrega és Rodrigo darabok inkább az elmerengést jelenítik meg.
Az előző sorba tagozódik be a lemez vége felé Corea örökbecsűje, a "Spain" is, amely igen szép, kicsit ECM-es feldolgozást kapott, balladisztikus formában. Sajnos csak egy témát játszanak el belőle e kiváló muzsikusok. A jól ismert dallamokat hallva az ember már előre elképzeli a remekbeszabott trombitaszólót - amely végül képzeletünk játéka marad.
13 szám - 13 kisebb-nagyobb adag spanyol hangulat. Tapasok és kisebb étkek váltogatják egymást a spanyol tengerpart elegáns, mégis laza étteremének teraszán. A Pireneusoktól - jóval - északabbra született szakácsok magas nívón elkészített ételkölteményei nem túl nehezek, viszont nagyon finomak!
Wolfgang Haffner: Kind of Spain - ACT Music 2017
1. For Vince & Arif (Haffner, Danielsson, Stelter, Lundgren, Studnizky & Dell)
2. Pasodoble (Lars Danielsson)
3. El Faro (Wolfgang Haffner)
4. Children of Sanchez (Chuck Mangione)
5. Tres notas para decir te quiero (Vincent Amigo)
6. El Vito (traditional, arr. by Wolfgang Haffner & Lars Danielsson)
7. El Chaos (Haffner, Danielsson, Stelter, Lundgren, Studnizky & Dell)
8. Concierto de Aranjuez (Joaquín Rodrigo)
9. Tápies (Wolfgang Haffner, Lars Danielsson & Daniel Stelter)
10. Salinas (Wolfgang Haffner)
11. Recuerdos de la Alhambra (Francisco Tárrega)
12. Spain (Chick Corea)
13. Capricho Arabe (Francisco Tárrega)
Wolfgang Haffner - dob
Jan Lundgren - zongora
Sebastian Studnitzky - trombita
Daniel Stelter - akusztikus gitár
Christopher Dell - vibrafon
Lars Danielsson - bőgő