JazzMa

Friss Hírek

Lemezpolc kritika:
Feinstein, Michael - Change of Heart (The songs of Andre Previn)

Feinstein, Michael: Change of Heart (The songs of Andre Previn) 2013. május 04., Hetessy Csaba

michael-feinstein-andre-previn-change-of-heart.jpg

Michael Feinstein – Andre Previn - Change of Heart (The songs of Andre Previn)

Kiadó: Telarc (2013)

Andre Previn – zongora, Michael Feinstein – ének, David Finck - nagybőgő

A napokban jelenik meg világszerte a TELARC kiadó gondozásában – a 2013. április 16-i amerikai megjelentetést követően – az Andre Previn dalait tartalmazó Change of Heart CD, melyen Andre Previn (zongora) mellett Michael Feinstein (ének), és David Finck (nagybőgő) működik közre.

A nyolcvanas éveiben járó négy Oscar és tizenegy Grammy-díjas Andre Previn karmester, zongoraművész és zeneszerző elsősorban a klasszikus zenében szerzett nevet magának, hiszen számos felvételt készített Mozart, Beethoven, Brahms, Chopin, Dvorak, Richard Strauss, Ravel és Bartók zenekari műveiről. A világ leghíresebb zenekarai élén vezényelt, mint például a Boston Symphony Orchestra vagy a Wiener Philharmoniker. A Deutsche Grammophon által kiadott több klasszikus zenei lemeze nemzetközi díjat nyert a világhírű Anne-Sophie Mutter (hegedű) közreműködésével. Previn hosszú évtizedek óta nyitott a jazz felé is. Ennek jele, hogy Ellington és Gershwin kompozíciókat vett fel lemezre különböző összeállítású zenekarokkal. Hollywood, a film és a zene neki sem ismeretlen, hiszen több filmzenét írt. Részben ezekből ad válogatást a Change of Heart lemez, melyen Michael Feinstein énekli Previn standard kompozícióit. Feinstein az USA egyik kedvenc énekese napjainkban, jelentős példányban fogynak lemezei, Quincy Jones vagy Wynton Marsalis zenei partnereként pedig a mindenkori amerikai elnökök fogadásainak rendszeresen meghívott művésze is.

A Change of Heart lemez egy ízig-vérig amerikai lemezújdonság. Amerikában sokszor a filmzene és a jazz világa nem válik el élesen. A határok eltűnnek, s a rengeteg hollywood-i film zenei hátterében olyan komponált amerikai zenék szólalnak meg, amelyek a tetszetősségtől a giccsig felvonultatnak sok mindent. De erre mondják, hogy ez Amerika. Previn kompozíciói - a szó igazi értelmében - jól komponáltak, harmóniailag gazdagok, s a jazz standard világában élnek. Inkább a negyvenes éveket idézik. Swing és blues elemeket gyakran hallunk, de Previn játéka nem csak ebből táplálkozik, hanem amit pályafutása alatt beépített egyéni zenei világába. Az ének és zongora parlando párbeszéde ez a lemez. Sajnos, a kísérő nagybőgő hangszeren játszó David Finck rendkívül kevés szolisztikus szerepet kapott. The Easy Way darabban blues elemek dominálnak, de a jazz harmóniai fordulataival is érdekes kompozíció. A Give a Little More egy igazi swing darab. Previn precízen formált, majdhogy’ megírt szólóit hallgatva biztos ismeri Teddy Wilson stílusának elemeit.

Michael Feinstein melankolikus, sokszor érzelgős hangja – részben a lemezen szereplő lassú tempójú kompozíciók miatt – talán nem mindenkinek nyeri meg a tetszését. Ami engem néhány helyen zavart a lemezen – az amerikai giccses máz mellett - hogy több helyen is intonációs problémákat: nem mindig sikeres hangközugrásokat, rosszul kitartott hangokat hallunk. Ráadásul Previn dallamainál gyakoriak az alterált hangok, melyeket tisztán kiénekelni nem könnyű, de két profi előadóval állunk szemben, ezt ne felejtsük. Feinstein éneke a lemezen közelről, natúron, effektmentesen szól. Ez vagy a hangmérnök, vagy a producer Feinstein koncepciója lehetett. Sajnos, az említett hibák ilyenkor még nagyobbnak tűnnek.

Azt nem tudjuk, hogy ez a lemez mennyi díjat fog hozni az előadóknak, de a középkorú amerikaiak körében biztosan sikere lesz. A külföldi slágerlisták helyezéseit pedig érdemes figyelni, hogy felbukkan-e a Change of Heart lemezről valamelyik Andre Previn kompozíció, a sztár énekes Michael Feinstein előadásában.


Vissza a lemezhez