Elekes, Tibor: Bizalom 2013. december 31., Gáspár Károly
Tibor Elekes Trio - Bizalom (Unit Records)
"Félek a bőgősöktől..."
Ha bőgős által fémjelzett lemez kerül a kezembe, némi félelemmel indítom el lejátszómat, mert bizony sok esetben -kis túlzással- csak a basszus hallatszik a felvételen és minden számban végtelenül hosszúnak tűnő szólókat hallhatunk adott basszistánktól. Nos, Elekes Tibor albuma kapcsán kellemes meglepetés ért. A Svájcban született és élő kitűnő "bass player" új albumán olyan ízlésvilágról és intelligenciáról tesz tanúbizonyságot, ami példaértékű minden muzsikus számára!
Nem kérte meg az utómunkálatok során a hangmérnököt, hogy ugyan húzza már feljebb kicsit az ő sávját, és az elhangzó darabokban az improvizáció időtartama a kellemes és élvezhető határon belül maradt. Mindehhez párosul egy gyönyörű bőgő "sound", melyet elővarázsol hangszeréből. Sugárzik a szeretet, tisztelet és alázat, amelyet instrumentuma és kollégái irányában táplál.
Sokat elárul a zenei anyagról, hogy "Bizalom" a címe (második "track"-ként el is hangzik ez a dal), egy másik Elekes kompozíció pedig a "Nyugalom" elnevezést kapta. Szigorúan tartja magát ezen fontos fogalmak köré csoportosuló kötelmekhez Tibor. Nincs olyan másodperce a lemeznek, mikor ne érezném Rajta -és természetesen nagyszerű partnerein (Oláh Kálmán - zongora, Florian Arbenz - dob)-, hogy valóban bíznak egymásban és nyugodtan, kiegyensúlyozottan játszanak. Sőt, ezt az érzést maximálisan át is tudják adni a hallgatónak.
Elnézést, hogy lelövöm a poént, de már most meg kell jegyeznem, remélem, készít még közös felvételt a trió, és élőben is hallhatjuk Őket itthon a közeljövőben!
"Már nem félek a bőgősöktől!"
Valóban sokat javított hozzáállásomon Elekes Tibor albuma, az ún. bőgős lemezekhez. (Csoport terápia lemondva.) A CD borítóján egy elegáns, középkorú férfit láthatunk, szelíd mosollyal az arcán. Újra visszaköszön a "Nyugalom". Rátekintve a fotóra az jutott eszembe: "relax". Nem ismerem személyesen Tibort, de úgy érzem, ezt a balanszot áraszthatja magából muzsikusként és "civilként" egyaránt.
"Egyedül nem megy!"
Csendül felt bennem a magyar sláger, mivel Elekesnek szüksége volt társaira a magas színvonalú album elkészítésében.
Szerencsés embernek mondhatom magam, mert Oláh Kálmán volt a tanárom. A zseniális zongorista, zeneszerző, hangszerelő, egyben az egyik legjobb zenepedagógus hazánkban. Tiszta szívvel-lélekkel adja át minden tudását, tapasztalát ifjú "jazzpadavan-jainak". Fiatal kora ellenére olyan hírnévre, tiszteletre tett szert -teljes joggal-, mely előtt kalapot kell emelnünk. (Én kötött sapkát, mert szeretem, ha füleim is védve vannak a fagytól.)
Lehet-e még új, egyéni stílust kialakítani a XXI-ik században? "Kálcsi" csattanós választ adott erre a kérdésre a világnak. Igen!
Játékában ötvöződik a mainstream jazz legjava, J.S. Bach és Bartók zenéje, megteremtve a csodás "Oláh Kálmán Univerzumot". Jazz standard, átdolgozás vagy saját mű; szóló, duó, trió, szextet, big band vagy szimfónikusok, csak gyöngyszemek kerülnek ki keze alól. Minden munkája fénylő csillag a Muzsika Mennyboltján.
Géniusz Ő, akit meg kell becsülnünk, és hálát adni, hogy ide született közénk. Találkozhatunk, beszélhetünk Vele, és legfőképp, hallhatjuk. Nagy kincs ez, higyjétek el Barátaim!
Florian Arbenz dobos nagy hatást gyakorolt rám. Olyan kifinomult, figyelemmel teli ütős, melyre minden szólista vágyik. Tisztában van feladatával - azaz kísér-, de maximális odaadással és muzikalitással teszi ezt.
Csak gratulálni tudok Elekes Tibornak tökéletes választásához triója tekintetében.
"A Lény"
Igen, a "Bizalom" rögzítése idején létrejött egy Lény. Nevezzük "EL-OL-AR"-nak. Mielőtt azt gondolnák a kedves Olvasók, szilveszter előtti pezsgőteszten veszek részt és kicsit túlzásba vittem a kóstolást, mindjárt megmagyarázom, mire gondolok. (Egyébként a "Kölyök Pezsgő"-re teszem voksom, meggyes ízben.)
Tehát az ELekes-OLáh-ARbenz trió olyan szimbiózist alakított ki, mely szinte egy személlyé gyúrta Őket. Együtt lélegeztek a lemez felvétele minden pillanatában. Ritkán lehetünk tanúi ilyen szintű együttműködésnek. Az elsőtől az utolsó hangig élvezhetjük ezen szövetség áldásos tevékenységét.
"Bizalom"
Tíz kompozíció. Elekes Tibor és Oláh Kálmán darabjai, két J.S. Bach feldolgozás és egy jazz standard. Alapvetően nem egy "happy" hangulatú lemez. Mégis feltölti, megerősíti az embert, ha végighallgatja. Süt róla, hogy értéket akartak teremteni a művészek, és sikerült is Nekik! Tisztelegnek a magyar népzene, a klaszikus muzsika előtt és "natürlich" a jazz oltárán is áldoznak.
Az első számmal ("Remembrance") Kálmán állít emléket édesanyjának. Szívszorító mű, de még ebben is vélek felfedezni pozitív kicsengést. Különösen nagy erőről tanúskodik ez "Kálcsi" részéről!
Elekes szerzeményei ("Bizalom", "Si I'm Ti", "Nyugalom", "Angyalom") leginkább az ECM kiadó által képviselt vonulatra emlékeztetnek. Jó érzékkel veszi le a polcról hozzávalóit Tibor, és olyan sajátos ízeket állít elő, melyek a legnagyobbak közé emelik szerzőként is. Sokszor felfedezni vélem Gary Peacock játékának elemeit Elekes bőgőzésében, ami nem azt jelenti, hogy "lekopírozta" az amerikai basszistát, inkább zenei filozófiájukban érzek közös vonásokat.
Különösen tetszik, hogy bátran nyúl a vonóért Tibor, ha szólózásról van szó, igen egyedi hangulatot adva ezzel "impro-jainak".
Az a bizonyos a standard Allie Wrubel imádnivaló dala a "The Masquerade Is Over". Az előző négy "track" alapján is rájöhetünk, milyen nagyformátumú muzsikusokról van szó, de itt bizonyítják, minden jazzirányzat alapja a swing, a be-bop stílusok magas szintű elsajátítása. Könnyedén és mégis pregnánsan, megfelelő súlyozással olyan interpretációt hallunk, amelyről csak szuperlatívuszokban tudok nyilatkozni.
Bach műveket csak ilyen szintű zenészek "kezébe" szabadna adni, mint Elekesék! Sokféle változatát hallottam már a nagy mester műveinek, és biztos vagyok benne, hogy a lemezen elhangzók minden idők legjobb parafrázisai közé tartoznak!
"B.Ú.É.K.!"
Nagy öröm számomra, hogy a 2013-as évet -Maloschik Róbert főszerkesztő úr jóvoltából- ilyen fantasztikus lemezzel zárhatom le! Köszönöm, hogy a JazzMa.hu fedélzetén teljesíthetek szolgálatot! (Egyébként hajós szerződéseket már nem vállalok, elég volt kettő, az egyiken egy durva viharral...)
Közhelyes fogalmazás, de igaz: mindenkinek jó szívvel ajánlom Elekes Tibor "Bizalom" című albumát. Egyenes, letisztult és mély muzsika, három nagy zenésztől.
Végezetül engedjék meg, hogy boldog és jazz-ben gazdag újévet kívánjak minden kedves Olvasónknak! Tartsanak velünk 2014-ben is!
Tibor Elekes: Bizalom (Unit Records 2013) (A CD 2013. november 15-én jelent meg Svájcban!)
1. Remembrance
2. Bizalom
3. Si I'm Ti
4. Preludium E flat minor: Wohltemperiertes Klavier
5. The Masquerade Is Over
6. Nyugalom
7. Sketches from Bach Cello Suites - Menuet
8. Intro Angyalom
9. Angyalom
10. Hungarian Sketch No.2
Elekes Tibor - bőgő
Oláh Kálmán - zongora
Florian Arbenz - dob