JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. november 25.
Jazz(Nagy)kanizsa 20242024. november 11.

Lemezpolc kritika:
Bigateque - Jericho

Bigateque: Jericho 2017. november 27., Tettamanti Tamás

barabas-lorinc-jerico.jpg

Bigateque feat. Barabás Lőrinc – Jericho (Mars Records)


A 2017. szeptember 27-én megjelent Bigateque feat. Barabás Lőrinc album egy igazi különlegesség. Egyrészt azért, mert egy orosz jazzegyüttesről van szó, ami önmagában is elég ismeretlen nálunk; másrészt egy kiváló hazai trombitásunk működik közre az albumon - Barabás Lőrinc személyében.

A lemez egy teljes mértékben élő felvétel. Ám ez nem csak hangtechnikailag, hanem a zeneileg is igaz. A lemezborítón ez áll: „minden szám pillanatnyi ihletésű”. A felvétel a moszkvai Alexey Kozlov klubban került rögzítésre 2016. szeptember 1-én.

Bár a részleteket nem ismerem, az együttes találkozása a magyar trombitással minden bizonnyal nem véletlen, hiszen a Bigateque és Barabás Lőrinc zenei világa erős rokonságot mutat. Ennek legfőbb jellemzői tükröződnek a lemez anyagában is: elektronika alkalmazása, zenei korlátoktól való mentesség, jazz-rock, free jazz. Tulajdonképpen az egész lemez egy álomszerű, néhol meditatív zene, kivéve a „Stoned Panda on Tricycle” (Belőtt panda a triciklin) című free jazz, és az „Across the Marketplace” (A piactér másik oldalán) c. jazz-rock számokat.

Személyes kedvencemmé vált az album „From Esbjörn's Point of View” (Esbjörn szemszögéből) c. száma, amely minden bizonnyal az Esbjörn Svensson Trio „From Gagarin's Point of View” c. albumára utal. Ez a szám igazi jazz-zenei ikonokat idéz meg: Esbjörn Svensson mellett Miles Davis világát juttatja eszünkbe.

Nagyon jó hallgatni a fuvolát az albumon, amely még mindig nagyon háttérben van a jazz-zenei hangszerek között – általában „csak” egy váltóhangszer a szaxofonosok körében, holott fantasztikus színt tud vinni a jazz zenébe is.

A számok elnevezése érdekes folyamat lehetett. Mindegyik szám spontán improvizáció eredménye, így nyilván utólag kellett címeket találni az egyes részekhez.

Az album fizikai megjelenése is nagyon tetszetős. Művészi grafika és minimalizmus jellemzi egyszerre. Nincs felesleges szöveg, „Csak a zene van”!...


A lemezen hallható zenészek:

Vladimir BIG Glushko – dobok

Akexander Sokolov – billentyűk

Vladimir Kislyakov – basszusgitár

Elena Folk – fuvola

Anton Silaev – trombita és elektronika

Arsen Stepanyan – sound

és vendégük:

Barabás Lőrinc – trombita és elektronika


A lemez összes száma meghallgatható ezen a linken:

https://soundcloud.com/bigateque


Vissza a lemezhez