JazzMa

Friss Hírek

Lemezpolc kritika:
Barron, Kenny - Book of Intuition

Barron, Kenny: Book of Intuition 2016. május 15., Gáspár Károly

kenny-barron-book-of-intuition.jpg

Kenny Barron - Book of Intuition (Impulse – Universal Hungary)


„Na, ez BArROn!”

Kenny Barron kapcsán nyugodt szívvel írom le: élő jazzlegenda! Az 1943-as születésű, amerikai zongorista hosszú karriere során jobbnál-jobb muzsikusokkal játszott, olyanokkal, akik beírták magukat a „Jazz Nagykönyvébe”. A „sideman”-kedés mellett mindig figyelmet fordított arra, hogy saját formációival szintén jelen legyen a színpadokon, és a lemezboltok polcain rendszeresen feltűnjön egy-egy új Barron album. Most is így tett, és az Impulse kiadó stúdiójába szólította Kiyoshi Kitagawa bőgőst és Jonathan Blake dobost, hogy elkészítsék a „Book of Intuition” címet viselő lemezt.

A korongon kereken tíz dalt hallhatunk. Hét Barron kompozíció mellett a „Shuffle Boil” és a „Light Blue” is felcsendül, melyek Thelonious Monk -tán kevésbé ismert- munkái, lezárásként pedig a nemrégiben elhunyt, Charlie Haden gyönyörű balladája, a „Nightfall” szólal meg.

Nos, alapvetően „világmegváltást” ne várjunk az anyagtól. Új utak felfedezését, forradalmi változtatásokat a témák, harmonizálás vagy rögtönzés szempontjából nem prezentál a Kenny Barron Trio. Persze -legalábbis szerintem- nem is ez volt a céljuk. A nagyszerű pianista már nem fog, és nem is akar változni. És ez így van jól! Barron egy csak Rá jellemző stílust mondhat magáénak, mely tartalmaz be-bop és hard-bop elemeket egyaránt. Mindezt rendkívüli nyugodtsággal, bölcsességgel interpretálja. Szép, „mély” billentése tankönyvekbe illő, „time”-ja szintúgy.

Szerzeményei is kitaposott ösvényen haladnak, azonban ezt igazi géniuszok lábanyoma szegélyezi. A jazz standard-ek, és a jazzisták által írt darabok nyomvonalán jár Kenny Barron. Azt gondolom, számait -többek között- Cole Porter, Richard Rodgers, Victor Young ihlették, de például a hetedik „track”-ként felcsendülő „Lunacy”-t, erős McCoy Tyner hatás jellemzi.

Tudom, hogy igazságtalan vagyok, de a ritmusszekció tagjai közül -Kiyoshi Kitagawa érdemeinek elismerése mellett- elsősorban Jonathan Blake játékát emelném ki. OK, bevallom őszintén, nem ért váratlanul, hogy „supreme” dobolást fogok hallani, hiszen ismertem Őt a Tom Harrell Quintet-ből. Korunk egyik legjobbjának tartom hangszerén, bizonyítja ezt az is, hogy Barron-nal kissé visszafogta magát -alkalmazkodva a lemez hangulatához-, és nem mutatta meg olyan szinten, mint egyébként szokta „dögös”, vérpezsdítő, modern, de hagyománytisztelő ütőzését. Higgyék el, érdemes figyelni Johnathan Blake munkásságát!

Sajnos egyre kevesebben vannak köztünk a nagy idők, nagy tanúi, szereplői közül. Egyikük minden bizonnyal Kenny Barron, aki -mint ahogy több évtizede mindig- most is „tette a dolgát”, és készített egy igaz jazz lemezt. Ez a „Book of Intuition”, melyet hallania kell mindenkinek, aki szereti a műfajt!


Kenny Barron Trio: Book of Intuition (Impulse 2016)

1. Magic Dance

2. Bud Like

3. Cook’s Bay

4. In the Slow Lane

5. Shuffle Boil

6. Light Blue

7. Lunacy

8. Dreams

9. Prayer

10. Nightfall


Kenny Barron - zongora

Kiyoshi Kitagawa - bőgő

Johnathan Blake - dob


Vissza a lemezhez