10 éve történt – Virrasztás a Fonóban Szabados György tiszteletére
2011. június 30-án kísérték utolsó útjára a Farkasréti temetőben Szabados György zongoraművészt, zeneszerzőt, gondolkodót, írót, orvost. A megrázó, sok gyászoló részvételével és Kossuth-díjasokat megillető állami tiszteletadással megrendezett temetés után este virrasztásra került sor a Fonó Budai Zeneházban.
Rengeteg muzsikus, tisztelő, barát jelent meg este a Fonóban az ország minden területéről és a határon túlról is. A szervezők a GyőrFree Műhely volt Fülöp Péter vezetésével, Bicskei Zoltán délvidéki Kanizsai Köre és a Fonó Budai Zeneház Horváth László igazgató és Mezei Péter közreműködésével. A színpadon egymást váltották a „szabadosi úton” megforduló zenészek, énekesek, színészek. A nézőtéren a legfiatalabb korosztály és a nagy öregek is megjelentek. Hartyándi Jenő egy népes győri csapattal érkezett a Szabados György koncertjeinek gyakran otthont adó Mediawave Fesztivál képviseletében. A zenészek neveit nem sorolnám fel, mellékelem a Szabados Györggyel baráti viszonyt ápoló és életművének egy fontos részét gondozó Fülöp Péter jóvoltából készült, kereskedelmi forgalomba nem kerülő VHS felvétel borítóját. Szóló produkciók, duók, triók, nagyzenekari megszólalások, versek és énekek is idézték Szabados György felejthetetlen munkásságát, örökéletű műveit.
A hosszú zenefolyamban egyszeri alkalomra újra egy színpadon állhatott Dresch Mihály és Binder Károly. Drámai volt a „Sirató” felcsendülése. Tíz év távlatából is friss emlék Kobzos Kis Tamás és Kathy Horváth Lajos közreműködése. A legendás Adyton lassú tételét is felidézte Mezei Szilárd – Márkos Albert vonós duója. A rengeteg muzsikus és énekes egy négyórás, megrázó és felemelő zenei csodával búcsúztatta Szabados Györgyöt. A hosszú, méltó megemlékezés végén Geröly Tamás fújta el a szellem örök életét jelképező gyertyalángot, hogy 10 évvel később újra meggyújthassa a Fonó nagytermében. Ez az alkalom már a jövőnek szólt. 2021. június 11-én Geröly Tamás hívására, Miklós Szilveszter művészeti vezetésével 15 fiatal magyar zenész mutatta meg, hogy mit gondolnak Szabados György életművéről, mit kaptak a Mestertől. Igazi zenére mindig szükség lesz, főleg egy világjárvány sokkja után és ők képesek voltak Szabados katartikus szertartás zenéinek hatását 2021-ben is újrateremteni.