Kis hírek – friss hírek
Magyarország egyetlen naponta többször is frissülő jazz lapja, a JazzMa.hu aktuális cikkeinek tartalomjegyzéke.
Magyarország egyetlen naponta többször is frissülő jazz lapja, a JazzMa.hu aktuális cikkeinek tartalomjegyzéke.
13 évesek és 8 hónaposok lettünk. Ezzel tovább javítottuk a magyar jazz sajtó rekordját, amit eddig is mi tartottunk!
Ismét itt az év vége, vagy legalább is egyre közeleg. Így szokás szerint gyakornokok jelentkezését várjuk!
A zongorista-zeneszerző Budapesten született 1920. november 29-én, és itt is halt meg 2004. szeptember 8-án.
Győri barátom, Hartyándi Jenő évtizedek óta sikeresen munkálkodik a környék jazzéletének életben tartásán. Kitartásáért és újabb ötleteiért megemelem előtte nem létező kalapomat! Ebben a sorozatban péntekenként a ravazdi „farmján” felvett beszélgetéseket láthatják-hallhatják! – A szerk.
Ebben a péntekenként jelentkező sorozatban a magyar jazztörténet énekesnőit mutatom be Önöknek szoros abc-ben.
Ezen a napon
Quartet Diminished – Deerand (MoonJune Recods)
A Quartet Diminished egy iráni banda, amely 2013-ban alakult.
Ehsan Sadigh alapító gitáros mellett Soheil Peyghambar játszik fafúvósokon, Mazyar Younessi zongorázik és Rouzbeh Fadavi dobol.
Legújabb anyaguk a „Deerand” címet kapta, amely a perzsa zenei gyökerekre utal. ...
Ezt nem (csak) én mondom, a DownBeat amerikai jazz szaklap idei kritikusi és olvasói szavazásán is Kenny Barron zongorista került az első helyre hangszerén. Hozzá kell tenni, nem először, volt már erre példa korábban is. Meglepő módon Ő nem a jazz megújítói közé tartozik, hanem a mainstream stílusú zenélést műveli, mégpedig nagyon magas színvonalon. Mellesleg szerzőként is aktív, a „Voyage” című darabja amolyan jazz standard kategóriába került az évek során, sokan játsszák.
Mindig örömmel készül a napra a magamféle jazzmókus, ha már úgy ébred, hogy aznap este egy remek jazzkoncerten tud résztvenni, most konkrétan a kiskanizsai Móricz Művelődési Házba csapnak a húrok és bőrök közé Gyémánt Bálint és zenésztársai. Az este el is jött szépen, Bálinték is megérkeztek a megszokott színpad előtti, testközelibb élményt adó nézőtér elejére.
Az alábbi levelet Fekete Ágnestől, a Vigyázó Sándor Művelődési Központ (XVII., Pesti út 113.) művelődés szervezőjétől kaptam! – A szerk.
Horváth Gábor Trió - Multiverse (Hunnia Records)
Megjelent: 2024 november 19.
Letisztult hangzású, elgondolkodásra és együvé tartozásra hívó album ez. Elfogadni sorsunkat, megérteni és segíteni másokat, egységbe kerülni a létezéssel. Számomra ez hallatszott ebben a 10 dalban. A saját kompozíciók jól átgondolt számsorrendje, összeválogatása hihetetlenül változatos műsort takar. ...
Most csak pár képet küldök a zenekar remek koncertjéről, amely az Amina Figarova - zongora; Wayne Escoffery - tenorszaxofon, Bart Platteau – fuvolák, Alex Sipiagin - trombita, szárnykürt, Jasen Weaver - bőgő, Rudy Royston - dob HELYETT!!! Ferenc Nemeth-tel (vagyis a "mi" Németh Ferinkkel) állt fel.
Magyar Jazz ABC: Ezt a minden szerdán jelentkező sorozatot 2011 április elején indítottam Csányi Attila barátom hathatós közreműködésével. (Sajnos, ő már nincs közöttünk, hisz 2016. augusztus 4-én elhunyt.)
164 hónapos ez a rovatunk. Abbas Muráddal kezdtük és jelenleg Grencsó Istvánnál tartunk.
13 év és 8 hónap alatt eddig 453 előadót és együttest mutattunk be Önöknek!
A Gent-i (Belgium) zenekar lemezét saját lemezkiadójuk, a Dwarf jelentette meg 1974-ben.
Sajnos a fellépők közül egyedül a Pink Martini képviseli –érintelőgesen- a jazzt! – A szerk.
Keddenként jelentkező sorozatomban azokról a külföldi jazz muzsikusról mesélek megtörtént eseteket, amelyek hozzám kapcsolódnak!
Ez a sorozat kéthetente mutat be egy-egy albumot az 1960-70-es évekből.
Ismert, vagy akkor még névtelen - népszerű, vagy alig elfogadott - híres, vagy kevésbé sztárolt muzsikusok alkotásairól olvashatnak.
Negyvenharmadik rész: The Modern Jazz Quartet - Blues on Bach.
Sokszáz/380.rész
Ebben a vasárnaponként jelentkező sorozatban időrendi sorrendben emlékezem meg az elhunyt magyar jazz zenészekről. Akitől találok felvételt a neten, azt természetesen lejátszom.
Ez az írás - ahogyan a FIVE STARS ALBUMS című sorozat esetében is történt - a free jazz honlapján ismertetett alkotások közül mutat be kéthetente egyet.
Kilencvenharmadik rész: TRAVIS LAPLANTE - THE GOLDEN LOCK.
A minket körülvevő univerzum, az elméleti fizika és a dalokban rejlő hangulti sokszínűség adták a kiindulópontját a Horváth Gábor Trió ötödik, „Multiverse” címmel megjelent albumának. A jazz-zongorista, zeneszerző kompozícióit a játékosság, a zenei humor és az érzelmi sokszínűség jellemzi, így a lemezen a vidám, ritmusváltásokban gazdag dalok mellett nagyívű szólók és himnikus balladák is szerepelnek. Az új anyagot december 5-én mutatják be a Budapest Jazz Clubban.
Jazzhez méltó, pazar környezetben találkoztam személyesen azzal a svájci énekessel és zenekarával, akit tavasszal méltattam a jazzma.hu hasábjain megjelent cikkemben. A három részből álló koncert roppant változatos és igényes repertoárt hozott számunkra.
Keith Jarrett, Gary Peacock, Paul Motian - The Old Country: More from the Deer Head Inn (ECM, 2024)
Nekem - és úgy gondolom, hogy sok jazzrajongó és zenész számára is - mindig nagy esemény egy “új” Jarrett-CD megjelenése. Az idézőjel azért indokolt, mert sajnos már évek óta “csak” régebbi felvételek látnak napvilágot a művész betegsége miatt. ...
Mark Wingfield – The Gathering (MoonJune)Mark Wingfield angol gitáros legújabb lemeze eredetileg trió felállással készült: Gary Husband billentyűkön és dobon, valamint Asaf Sirkis dobokon működött közre a felvételeken. Aztán jött Leonard Pavkovic a MoonJune főnöke, aki rányomta a torta tetejére a tejszínhabot: a felvételekre ugyanis két legendás muzsikus is rájátszott, méghozzá két basszusgitáros. ...
Az „is” szó azért szerepel a címben mivel Barcsik Géza (lapunk munkatársa) grafikus, fotós és festő lemezborítók tervezésén túl sok minden mással is foglalkozott és foglalkozik. Az alábbi fotón látható szakmai életrajza – kellő nagyítás után – sok mindent elárul róla.
Az Opus Jazz Clubban tegnap este lezajlott este Cseh Péter Triójáról, Ávéd Jánosról és izgalmas kiegészülésekről szólt.
A szervezők, azaz Ludányi Tamás és Pleier Tamás egyszerre két vállalásuknak tettek eleget a koncerttel: 1. időnként új formációk bemutatása; 2. fellépési lehetőség biztosítása „hazai”, azaz tatabányai kötődésű zenészeknek. Így a „kettőt egy csapásra” jegyében lépett fel az egy éves Koroes Collective.
A Szegedy-Maszák Blanka-Trojkó Ildikó szerzőpárost ezúttal a BJC-be küldtem Tomor Barnabás koncertjére.
A vidéki jazzklubokról szóló sorozat 11. részében az évtizedek óta Cegléden működő jazz klubot mutatom be, riportalanyom a klub szervezője Györe Andrea.
Ismét eljött a november, így már minden környékbeli jazz-szerető várja, hogy a sajnos már csak egy estére degradálódott, hajdani többnapos világsztárokkal tarkított fesztivál újra megnyissa kapuit a hangulatos Medgyaszay házban. Természetesen ne keseregjünk, örüljünk inkább annak, hogy a fesztivál életben van és három remek koncerttel fog egy kellemes estét biztosítani számunkra.
1960. december 12-e, New York City, A&R Stúdió: az Ornette Coleman Double Quartet felveszi a FREE JAZZ - A COLLECTIVE IMPROVISATION című lemezét. Mérföldkő a szabadon rögtönzött zene évtizedekre visszatekintő történelmében. A minden hónap második hétfőjén megjelenő sorozat részei a free jazz legjelentősebb képviselőit mutatják be.
Ötvenkilencedik rész: Johannes Bauer.
2024. november 8., péntek 19:00 - Pilisvörösvár, Fő út 106.
Lapunk Solymáron élő tudósítójának első lemezborítója 1988-ban (36 éve!) jelent meg.
A kilencedik évfolyammal folytatódik a Gondolataim-sorozat. Évfordulók, születésnapok, megemlékezések, köszöntések, személyes élmények, lemezajánlatok - újabb és régebbi zenei történések - egy jazzrajongó néhány gondolata.
Kilencedik évfolyam - tizenegyedik rész.