JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. november 21.
Jazz(Nagy)kanizsa 20242024. november 11.

Lemezpolc kritika:
Grencsó Open Collective - Flat - Síkvidék

Grencsó Open Collective: Flat - Síkvidék 2014. március 10., Gáspár Károly

grencso-flat.jpg

Grencsó Open Collective - Flat / Síkvidék (BMC)


" ... Folyton

Kiművelt megmondók

Kórusoznak négynegyedben

Kifehérített köpenyben

Forgolódnak

Rendezni akarnak

Mindenáron..."

A fenti sorokat Grencsó István "Mindent egybevetve" című verséből kölcsönöztem, amelyet a "Flat / Síkvidék" elnevezésű új albuma belső borítóján olvastam. Ezen szavak olyan őszinteségről és elkötelezettségről tettek tanúbizonyságot számomra, hogy örökre a fejembe, szívembe-lelkembe véstem a költeményt. Mert mi zajlik Magyarországon évtizedek óta a jazz világában (is)? (Vigyázat, tabudöntögetés következik!) Önmagukat "mindenhatónak" képzelő emberek egy szűk csoportja dönti el (szerencsére nem mindig, de igen sokszor...), ki a jó vagy rossz muzsikus. Ki léphet színpadra és ki nem. Kinek adják meg a lehetőséget -persze magukon kívül-, hogy kiteljesedjen a zene által, és kit ítélnek örök hallgatásra. "Rendezni akarnak mindenáron"

Hála Istennek, úgy tűnik Grencsó Istvánt nem tudták megtörni a "kifehérített köpenyű megmondó emberek"! De bizonyára sok kellemetlen percet, órát, napot, sőt évet szereztek Neki. És sok-sok más kiváló művésznek. Szomorú ez és mi hagytuk, hagyjuk. Nézzük, megszenvedjük, falba csapunk, de hagyjuk... Ám egyszer ki kell mondani: mindenkit csak és kizárólag tehetsége, tudása predesztinálhat arra, hogy sikeres karriert építsen, és ha már kedvező(bb) helyzetben van, kötelessége segítenie az éppen küszködő kollégáit! Nem számítathatnak családi kötelékek, gyermekkori barátságok, vélt vagy valós külföldi sikerek; csak egy dolog vezethet a Közönség színe elé, a jó zene! Az alázatos, pozitív, adni és közölni szándékozó, tiszta melódiák. Teljesen mindegy, hogy a jazz mely vonulatát képviseli az adott muzsikus. Legyen mainstream, free, fúzió, dixieland, etc… a lényeg, hogy fogadjuk el egymást, tiszteljük különbözőségeinket, és beszélgessünk végre, könyörgöm! Hagyjuk már ezt, hogy a "sztenderdesek" és -például- a szabad zene képviselői szinte soha nem ülnek le egy sör mellett dumálni zenéről, fociról, filmekről, családról! Vegyük már észre, hogy ez is jórészt a "megmondóemberek" áldatlan tevékenységének köszönhető, hiszen ők jól ismerik a mondást: "Oszd meg és uralkodj!"


"Grencsó golyóálló mellényben"

És valóban. Azt gondolom, Grencsó István - a nagyszerű szaxofonos, fuvolista, basszusklarinétos, és még ki tudja hány fúvós hangszeren játszik- képzeletbeli golyóálló mellényt viselve, egész életében kitartott nagy szerelme, a szabad zene, aka free jazz mellett. A hazai jazzélet ikonikus alakja István, hiszen aligha él olyan -a műfajt kedvelő- ember Magyarországon, aki ne ismerné Grencsó nevét és a hozzá fűződő stílust. Nem hallani róla annyit, mint -véleményem szerint- kellene, illene, de mégis, több évtizedes kitartó munkája révén, megismerte Őt a Közönség. És megszerette! Pedig nem egy amolyan haboskakaó mellé passzoló muzsika az Övé. Mégis emberközelivé tudta tenni, fantasztikus partnereivel karöltve. Ezúttal Pozsár Máté zongoristával, Benkő Róbert bőgőssel, és Miklós Szilveszter dobossal. Hét Grencsó kompozíciót és egy népdal feldolgozást hallhatunk a lemezen. És itt kell megjegyeznem kedves Olvasóink számára, hogy készüljenek fel, ha egyszer elindítják a "Flat / Síkvidék" -et, jó darabig nem fog kikerülni a lejátszóból. Engem az első hangtól az utolsóig lenyűgözött. A Grencsó Open Collective-nek sikerült egy olyan anyagot rögzítenie, melyre azt kell mondjam: a tökeletes free jazz album. Tartalmaz mainstream elemeket, itt elsősorban a témákra gondolok.  Ugyanis az Ornette Coleman (a free jazz egyik legnagyobb alakja) által, elsősorban a 60-as években fémjelzett vonulatra emlékeztetnek Grencsó szerzeményei. A dalok olyanok, hogy akár a "főáramlat" szabályai szerint is el lehetne őket játszani, az az "rendesen" harmónia körökre improvizálni. Hatalmas dolognak tartom, hogy Grencsó ilyen műveket "tett le az asztalra", hiszen -még egyszer hangsúlyozom- hasonlót Ornette Coleman-től hallottam eddig. No de nézzük a sava-borsát! A rögtönzésekből (is) kiderül, vérbeli, "hétpróbás" free lovagokkal van dolgunk. Grencsó játéka tenorszaxofonon, basszusklarinéton és fuvolán egészen egyedi! Persze lehet mondani, hogy "van benne" sok Ornette Coleman és Eric Dolphy, némi Coltrane, de számomra teljesen új világokat nyitott meg a művész, és ez nem semmi a XXI-ik században, amikor állítólag már minden hangot megírtak és lejátszottak.

A fiatal Pozsár Máté a legmagasabb színvonal képveseli az új generációt a quartett-ben. Tökéletes szimbiózisban játssza a témákat Grencsóval, és kiválóan kíséri a szólókat. Improvizáció pontosan illeszkednek a zenekar által képviselt koncepcióba, éretten, merészen, provokatívan zongorázik. Még nagyon sokat fogunk Róla hallani. Várom a további Pozsár projecteket!

A Benkő - Miklós féle ritmusszekció bárhol a világon megállná a helyét! Persze ez "en block" igaz a Grencsó Open Collective-re. Jó hallani, hogy ha "swingelésre" kerül a sor, sem jönnek zavarba és egyáltalán olyannyira jól működnek együtt, hogy legyen az "groove"-os vagy teljesen "szétesős", igazi free rész, mindig tökéletesen "együtt vannak". És ami még nagyon fontos: benne van az a kis "piszok" játékukban, amely nélkül semmilyen jazzirányzat nem az igazi.

"Köszönöm BMC!"

Illik külön bekezdést szánni a kiadó BMC-nek, mert zseniális lemezzel leptek meg bennünket. Köszönet Gőz Lászlónak (producer) és Bognár Tamásnak (label manager), illetve Mindenkinek, aki rész vett az album elkészítésében, mert gyönyörű ajándékot kaptunk Tőlük! Kívánom, hogy a BMC vigye tovább ezt a vonulatot, mert nagy szükség van olyan értékekre, mint ez a Grencsó felvétel!


Kedves Olvasók! Meggyőződéssel írom le, hogy a "Flat/Síkvidék" kötelező darab, mert minden idők egyik legjobb magyar jazz lemeze!


Grencsó Open Collective: Flat / Síkvidék (BMC 2014)

1. Branded / Megbélyegezve

2. Ivan's Childhood / Iván gyermekkora

3. Sugar Free / Cukormentes

4. Slow Street / Lassú utca

5. Indian in Hortobágy / Indián a Hortobágyon

6. Dawn Caress / Hajnali ciróka

7. In the Csinálósi Forest / Csinálósi erdőn

8 Winding Farewell / Kacskaringós búcsú


Grencsó István - tenorszaxofon, basszusklarinét, fuvola,

Pozsár Máté – zongora,

Benkő Róbert – bőgő,

Miklós Szilveszter - dob


Vissza a lemezhez