A VI. Jazzy Dalverseny Díjkiosztó- és Gálaestje a Fesztivál Színházban
Tegnap este ünnepélyes keretek között lezajlott a Jazzy Rádió által immár hatodszor meghirdetett Dalverseny díjkiosztója, amin fellépett a tavalyi győztes Cornelio Tutu Band, majd a ceremónia lezajlása után Micheller Myrtill Swingistique együttese (Myrtill – ének, melodika, Pintér Tibor, Pintér László – akusztikus gitár, Sárkány Sándor – bőgő, Gálfi Attila – dob) adott nagysikerű (két ráadásos!) koncertet.
Szóval az est főszervezője Suri Imre (1989-ben én indítottam rádiós pályafutását…) és a Jazzy „Happy Hours” című programjának műsorvezetőnője (sajnos, a nevét nem bírtam megjegyezni…) a szokásos „előjátékot” vezette elő: „Hű de happyk vagyunk, meg egyebek…”, majd jött a 20 döntőbe jutott dal szpotja (évek óta nem jó helyen bekeverve, s a végén brutálisan lekeverve…), majd egy újabb szpot a támogatókról. Ez utóbbi DVD kétszer egymás után elindult (mondtam is az előttem ülő Dorozsmai Péternek, ebben az ő keze lehet benne). Majd váratlanul (előbb kellett menni, hogy Suri Imre elmagyarázza a „megszeppent” zsűritagoknak, hogyan is lesz névsor szerint a kiszólítás - már ott kiderült, hogy Zsoldos Béla elfoglaltsága okán Csepregi Gyulát küldte maga helyett) Dorozsmai Pétert (a Tom-Tom Stúdió vezetőjét, a verseny főszponzorát) hívta először a színpadra. Majd következett László Attila Liszt-díjas zeneszerző a Liszt Egyetem (…) adjunktusa. Aztán a névsor szerint én következtem, erre amíg a hatodik sorból lebotorkáltam (bezzeg jazzkoncertek alkalmával zavaróan fényes teremvilágítás van…), hallom ám, hogy Imi szeretetteljes hangon mondja: Maloschik Róbert, a magyar jazz Robi bácsija, a verseny társadalmi zsűrijének elnöke, Pernye András-díjas és nem mellesleg a MaJazz főszerkesztője (tényleg az voltam, 1995-96-ban…), erre kikaptam a kezéből a mikrofont és azt mondtam: „Azért az Imi sem tudhat mindent. Természetesen a JazzMa.hu főszerkesztője vagyok.”. (Jóízű kacagás és taps a nézőtérről.) Aztán jött Márkus Tibor a Magyar Jazz Szövetség elnöke és egy újabb szpot a MJSZ-ről. Ezután pedig Imi Zsoldos Bélát szólította a színpadra, aki helyett természetesen Csepregi Gyula a MJSZ alelnöke jött…
Majd díjeső (remélem jól emlékszem…): elsőként Temesi Berci basszusgitáros kapta meg jól megérdemelt (piros papírba csomagolt…) virágcsokrát, oklevelét és a szokásos Jazzy CD-t, el nem tudom képzelni, hogy milyen kategóriában. (Mint Szirmai Kriszti ma telefonon elárulta, a Magyar Jazz Szövetség különdíjaként meghívást kapott a 2013-as Magyar Jazz Ünnepe rendezvényre.)
Aztán jött „A legjobb dalszöveg” (ez biztos, mert ezt én adtam át), amit a Nuclear Family feat. Koszika (magyarul a Váczi Eszter és a Quartet, Váczi Eszter nélkül) kapott. Itt derült ki számomra, hogy Gátos Iván együttesének Lombos Marci dalszövegíró a partnere. (Amíg jöttek a színpad felé, arra gondoltam, hogy ismét kikapom Imi kezéből a mikrofont és azt mondom: „Igaz, hogy a legjobb dalszöveget Lombos Marci írta, de a legjobb szövegem nekem van.”. Aztán elvetettem ezt a kósza, pillanatnyi ideát.)
Tavalyhoz hasonlóan idén is Plutó lett „A legjobb szólista”.
És a külön díjak ezzel még nem fejeződtek be. Előbb jött „A legjobb hangszerelés” (Tárkány Művek), majd a „Közönség-díj” (Smile Rock Circus).
Itt már a tetőfokára emelkedett az izgalom, mert végre az első három helyezett következett, akik az addigi csomagra rátétként még egy mikrofont is kaptak. Imi szerint a legjobbat. Én még soha sem hallottam erről a márkáról, igaz, nem is vagyok énekes.
Persze, Plutó sem az, aki a Jazzy Dalverseny III. helyezettje lett „Late Love” című szerzeményével. Neki én adtam át a díjat. (Plutó 2003-ban nálam nyerte meg a basszusgitár versenyt és a Márványteremben John Patitucci adta át neki a róla elnevezett hathúros Yamaha modellt. Plutót nem csak azért becsülöm, mert magasan ő a legjobb basszusgitáros hazánkban, hanem azért is, mert nem adta el a nyereményét és lassan 10 éve azon játszik.)
A második helyezett Emilio lett „Just for You Tina” című dalával.
És a versenyt a Finucci Bros nyerte meg „Szerelemre ébredt hajnalok” című dalával. Nekem személy szerint nagyon jól esett, hogy miután átvették a díjat, a Balogh-ikrek, Roland és Zoli odajöttek hozzám, megpusziltak és megköszönték, hogy rábeszéltem őket, hogy adjanak be egy dalt. (Azt már csak zárójelben jegyzem meg, hogy Emilio-t és Plutót is én beszéltem rá, hogy induljanak… Azt viszont nagyon sajnálom, hogy Vörös Janka és Feuerstein Réka nem nevezett, mert simán bejöttek volna a Top 10-be!)
És mivel az első húsz rangsorát eddig senki sem tette közzé, viszont az előtérben több csapat is kérdezte tőlem, íme a zsűri pontszámai alapján kialakult végső sorrend:
1. Finucci Bros 99 pont
2. Emilio 95 pont
3. Plutó 86 pont
4. Nuclear Family feat. Koszika 75 pont
5. Mókus és a Nagy János Trió 68 pont
6. Temesi Berci 67 pont
7. Kiss Attila 65 pont
8. Artman, Szitkó László 55 pont
9. Smile Rock Cirkusz 54 pont
10. Pátkai Rozina 51 pont
11. Moondance Jazz Band 47 pont
12. Kiss Tibor 45 pont
13. Vermes Gábor 42 pont
14. Tárkány Művek 41 pont
15-16. Hárs Viktor-Kozma Orsi 40 pont
15-16. Windwalkers 40 pont
17. All About Band 37 pont
18. Schneider Peti 33 pont
19. Sara Helene (Bori Viktor lánya!) 26 pont
20. Sári Szabolcs 23 pont
Közben e-mailen megkaptam Szirmai Kriszta PR igazgatónőtől a verseny díjazottjainak névsorát:
I.helyezett: Finucci Bros – Szerelemre ébredt hajnalok
II.helyezett: Emilio – Just for you Tina
III.helyezett: Horváth Plutó József- Late Love
Magyar Jazz Szövetség különdíjasa: Temesi Berci – Get the answer
Legjobb szöveg: Nuklear Family feat Koszika- Hangold rám
Legjobb szólista: Horváth Plutó József – Late Love
Legjobb hangszerelés: Tárkány Művek – Itt a nyár
Jazzy Rádió közönségdíjasa: Smile Rock Circus: Őrangyal